10 sposobów na porządek w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy z nas korzysta codziennie, w związku z tym utrzymanie w niej porządku dla wielu może być problematyczne. Liczne niepoukładane kosmetyki, środki do higieny i pielęgnacji, środki czystości czy ubrania, a także powstające plamy, zacieki, kamień oraz nieprzyjemne zapachy to najczęstsze przyczyny prowadzące do nieporządku. Utrzymanie łazienki w stanie czystości jest szczególnie trudne, gdy korzysta z niej duża liczba domowników. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem i zachować w swojej łazience higieniczne warunki?

10 sposobów na porządek w łazience

 1. Przede wszystkim warto zainwestować w dużą ilość pojemnych szafek, które pomieszczą kosmetyki, środki do higieny jak i środki czystości oraz wszelkie inne przedmioty, które na co dzień przechowujemy w łazience. Szafki sprawią, że pomieszczenie te nie zostanie zastawione zbyt dużą ilością rzeczy, która znajdując się na blacie tworzyłyby wizualny nieład.
 2. Małe łazienki mogą przejąć popularne rozwiązanie stosowane w kuchni w postaci zamocowanego na ścianie pręta, na którym z kolei można zawiesić koszyczki, a w nich przetrzymywać najpotrzebniejsze i używane codziennie kosmetyki.
 3. Dostępne na rynku są także specjalne organizery łazienkowe w których można przechowywać niezbędne drobiazgi. Ich zaletą jest to, że zawierają one dużo przegród przez co zachowanie porządku będzie jeszcze łatwiejsze. Znajdziemy również takie, w wersji wodoodpornej.
  4.Jednym z najczęstszych problemów łazienkowych jest powstający na prysznicu i baterii łazienkowej kamień oraz osady. Bardzo skutecznym środkiem do walki z kamieniem jest soda oczyszczona. Do oczyszczenia armatury na której powstał kamień potrzebny będzie woreczek lub torebka śniadaniowa, którą należy napełnić paroma łyżeczkami sody oraz octu, a także wodą. Całość należy nałożyć na prysznic lub kran, najlepiej na noc. Rano całość wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

 1. Na osad pomocna jest również cytryna, którą należy natrzeć powierzchnię, na której powstał osad, pozostawić na parę minut, a następnie spłukać wodą.
 2. Zacieki powstające z wody to codzienność. Najprostszym sposobem jest przecieranie suchą szmatką miejsc, które narażone są na kontakt z wodą zaraz po ich użyciu. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ liczne preparaty dostępne na rynku mogą w dłuższej perspektywie uszkodzić delikatną powierzchnię baterii.
 3. Podstawą higienicznej łazienki jest czysta toaleta. Jej regularne i częste mycie jest niezwykle ważne, ponieważ toaleta jest siedliskiem wielu bakterii. Konieczne jest jej czyszczenie specjalnymi preparatami oraz stosowanie specjalnych kostek do WC.
 4. Każdy z nas lubi świeży zapach, unoszący się w łazience. Aby taki utrzymać, niezawodnym środkiem są oczywiście przeznaczone do tego chemiczne odświeżacze. Jednak osoby, które nie są zwolennikami takich chemikaliów mogą zastosować zapachowe świeczki lub sodę oczyszczoną, którą po rozcieńczeniu z wodą należy spryskać podłogę oraz zostawić na noc. Soda doskonale pochłania przeróżne zapachy.
 5. W łazience jak w każdym innym pomieszczeniu zbiera się kurz, dlatego też kolejnym prostym sposobem na utrzymanie czystości jest systematyczne przecieranie szafek, blatów oraz odkurzanie podłogi. Jest to czynność, która nie zabiera wiele czasu.
 6. Łazienka jest także pomieszczeniem w którym szybko zbiera się wilgoć. Warto zadbać o dobrą wentylację oraz specjalne materiały odporne na działanie pleśni i grzybów ( fugi, silikony).
Ogólnie o łazienkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − cztery =