Modele zabudowane, a wolnostojące
Przy wyborze idealnej wanny do łazienki należy zwracać uwagę nie tylko na walory estetyczne poszczególnych modeli, ale brać pod uwagę również względy praktyczne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się modele wolnostojące. Ogromną zaletą tego rodzaju wanien jest możliwość ich montażu w dowolnym miejscu w łazience. W przypadku produktów pod zabudowę trzeba znaleźć dla nich miejsce przy ścianie lub narożniku. W związku z tym, że wanny wolnostojące nie muszą być montowane przy ścianach, mają bardziej ergonomiczne kształty.
Wyprofilowane siedzisko oraz wolna przestrzeń sprawiają, że kąpiel jest bardziej przyjemna niż w wannach zabudowanych. Niestety brak ograniczeń w postaci otaczających ścian sprawia, że podłoga wokół modelu wolnostojącego będzie dużo bardziej zachlapana po kąpaniu, niż w przypadku sprzętu zabudowanego. Oznacza to, że utrzymanie czystości w jej otoczeniu będzie znacznie trudniejsze.
Kształt i wielkość
Szukając praktycznej wanny, należy zwrócić uwagę na jej kształt i wielkość. Obecnie w sprzedaży znaleźć można produkty prostokątne, owalne, okrągłe, asymetryczne oraz narożne. Osoby szukające niebanalnych rozwiązań mogą zdecydować się na modele o nieregularnym kształcie lub stworzone na bazie wielokątów. Należy pamiętać, że kształt wanny w dużej mierze wpływa na jej pojemność. Najbardziej oszczędne i praktyczne są modele owalne lub prostokątne. Decydując się na produkty narożne lub okrągłe, trzeba liczyć się z dużym zużyciem wody. Oczywiście na pojemność wpływa ma również wielkość.
Żeby kąpiel była komfortowa, należy dopasować rozmiar do postury osób kąpiących. W przypadku modeli prostokątnych za optymalne przyjmuje się wanny o długości 160-170 cm oraz szerokości 70 cm. Modele o takich wymiarach są najbardziej praktyczne, ponieważ zapewniają dobry komfort i nie zajmują zbyt wiele miejsca w łazience. Przed dokonaniem zakupu warto również zwrócić uwagę na to, czy dany produkt ma praktyczne dodatki, takie jak wyprofilowane siedzisko, szerokie oparcie czy też półkę, na której można umieszczać kosmetyki.
Rodzaj zastosowanego materiału
Podczas wyboru praktycznej wanny trzeba również sprawdzić materiał, z którego została wykonana. Dużą popularnością cieszą się wyroby akrylowe. Akryl to materiał, który jest ciepły w dotyku, trwały, odporny na przebarwienia i długo utrzymuje ciepło. Wadą tej powierzchni jest podatność na zarysowania. Zdecydowanie bardziej odporne na czyszczenie są wanny stalowe pokryte warstwą emalii. Tego rodzaju produkty wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia. Ich wadą jest szybka utrata ciepła, a także dosyć duża głośność.
Nowością na rynku są wanny konglomeratowe. Modele wykonane z mieszaniny kwarcu i akrylu wyróżniają się efektownym wyglądem, przyjemną w dotyku powierzchnią oraz łatwością czyszczenia. Osoby szukające produktów, które są praktyczne i mają efektowny wygląd, mogą zdecydować się na wanny drewniane lub kamienne. Produkty te mają wiele zalet, a ich największą wadą jest wysoka cena zakupu. W związku z tym, że każdy materiał ma swoje zalety i wady, nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najbardziej praktyczny. Wybór optymalnego rozwiązania będzie w dużej mierze uzależniony od indywidualnych preferencji kupującego.