Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka jest trudnym w wyposażeniu pomieszczeniem, zwłaszcza, jeśli jest przeznaczona do użytku osób starszych lub niepełnosprawnych. Trzeba zastanowić się, jak urządzić łazienkę dla tych osób, aby była ona zarazem funkcjonalna i  bezpieczna.

Zalecenia dotyczące instalacji sprzętu: umywalka, toaleta, prysznic, wanna

Umywalka

Umywalka dla osób korzystających z wózków powinna być zamontowana w taki sposób, aby nie tylko swobodnie do niej podjechać, ale również umyć się wygodnie. Trzeba odłożyć na bok przyjęte standardy i dostosować poziom umywalki do konkretnej osoby.  Bardzo blisko lub bezpośrednio nad umywalką dobrze jest zainstalować wygodną półkę, udostępniającą wszystkie niezbędne przedmioty i urządzenia.

Pożądane są również pojedyncze lub podwójne poręcze, a jest to odpowiednie nawet w sensie estetycznym. Szczególnie zalecaną do montażu jest umywalka z baterią typu kranowego, w której zasilanie wodą odbywa się automatycznie za pomocą fotokomórki.

Muszla klozetowa WC dla osoby niepełnosprawnej

Muszla klozetowa powinna być zainstalowana na odpowiedniej wysokości wynoszącej około 50 centymetrów od poziomu podłogi. Przed toaletą należy zabezpieczyć wolne miejsce dla niepełnosprawnych którzy nie wymagają pomocy to 60 × 90 cm, natomiast  dla osób poruszających się na wózkach to 150 × 150 cm. Dzięki takim posunięciom niepełnosprawni mogą swobodnie korzystać z sanitariatów.

Co wybrać dla osoby niepełnosprawnej: wanna czy prysznic?

Analizując budowę i obsługę obydwu urządzeń, trzeba przyznać, że prysznic jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych.

Korzyści z korzystania z prysznica

Oprócz tego, że prysznic jest lepszy od wanny, należy pamiętać, że najlepszą opcją prysznicową jest prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze. Pozwala to pozbyć się problemu niewygodnego kroczenia ponad krawędzią brodzika, ponieważ poziom brodzika nie odpowiada poziomowi podłogi.

Brak ścian i siedzisko przymocowane do ściany pod prysznicem minimalizuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Takie konstruktywne rozwiązanie zapewnia dodatkową przestrzeń dla pomieszczenia i stanowi doskonałą okazję do swobodnego poruszania się.

Wanna dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wanna, jest mniej odpowiednia do wymagań osób niepełnosprawnych. Jednak jest to rzeczywistość, że w większości łazienek są tradycyjnie zainstalowane nie prysznice, ale wanny. Podczas korzystania z wanny pojawiają się dodatkowe problemy związane bezpośrednio z jej cechami budowy. Są szczególnie widoczne podczas wchodzenia do środka wanny lub wychodzenia z niej. Dla osób o niskim poziomie sprawności fizycznej czasami trudno jest wydostać się nawet z pomocą innej osoby.

Elementy funkcjonalne: poręcze, uchwyty

Poręcz w łazience dla osób niepełnosprawnych

Akcesoria do łazienki dla osób niepełnosprawnych, w celu ułatwienia codziennych czynności, takich jak poręcze i uchwyty są jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia dodatkowego. Ich instalacja w odpowiednich miejscach na ścianie pomaga wejść do łazienki, wstać, wyjść z niej, wejść i wyjść z kabiny prysznicowej lub usiąść, wstać z toalety.

Poręcz w łazience zaleca się zainstalować obok wanny, pod prysznicem, w pobliżu umywalki i po jednej lub obu stronach toalety. Obecnie dostępna jest szeroka gama poręczy, i uchwytów na każdy gust, krótki i półokrągły do instalacji przy umywalce, specjalne poręcze do instalacji w pobliżu łazienki, długie i wyciągane do użycia w pobliżu toalety, proste lub zakrzywione, gładkie i o chropowatej powierzchni.

Ogólnie o łazienkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 6 =